TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12S9-6116
DL66R14-12S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R14-12S9-6116.pdf
Availability of DL66R14-12S9-6116
QUANTITY
DL66R14-12S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12S9-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12S9-6116
Related LinksDL66R14-, DL66R14-12S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R14-12S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R14-12S9-6116
EVAL BOARD NESG3031M05 1.6GHZ datasheet.pdf
CABLE IPASS 36CKT 0.5M datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 2W AC NO 2M datasheet.pdf
TVS DIODE 168VWM 272.4VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SFP+ 1X4 CAGE, HEATSINKS AND LIG datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-10BARG 0-5V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V T/H datasheet.pdf