TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12SN-6106-LC
DL66R14-12SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-12SN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R14-12SN-6106-LC
QUANTITY
DL66R14-12SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12SN-6106-LC
DL66R14-12SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12SN-6106-LC
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.23M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
ZS-H,SENSOR CTRLR,PNP OUTPUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 310 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS PNL MNT PIN datasheet.pdf