TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12SN-6116-LC
DL66R14-12SN-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12SN-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-12SN-6116-LC.pdf
Availability of DL66R14-12SN-6116-LC
QUANTITY
DL66R14-12SN-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12SN-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12SN-6116-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12SN-6116-LC
DL66R14-12SN-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12SN-6116-LC
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
SCR MOD PWR-BLOK 1600V 130A datasheet.pdf
OSC VCXO 155.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.51"LX2.52"W datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf