TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-15PY-6106
DL66R14-15PY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-15PY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R14-15PY-6106.pdf
Availability of DL66R14-15PY-6106
QUANTITY
DL66R14-15PY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-15PY-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R14-15PY-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-15PY-6106
Related LinksDL66R14-, DL66R14-15PY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R14-15PY-6106 Details Description
Related parts for DL66R14-15PY-6106
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf