TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R16-24PN-6116
DL66R16-24PN-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R16-24PN-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R16-24PN-6116.pdf
Availability of DL66R16-24PN-6116
QUANTITY
DL66R16-24PN-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R16-24PN-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R16-24PN-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R16-24PN-6116
Related LinksDL66R16-, DL66R16-24PN-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R16-24PN-6116 Details Description
Related parts for DL66R16-24PN-6116
CONVERTER DC/DC +-12V 5W OUT datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 3/16" 9.09" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf