TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R18-31PN-6117
DL66R18-31PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R18-31PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R18-31PN-6117.pdf
Availability of DL66R18-31PN-6117
QUANTITY
DL66R18-31PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R18-31PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R18-31PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R18-31PN-6117
Related LinksDL66R18-, DL66R18-31PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R18-31PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R18-31PN-6117
FIXED IND 220UH 290MA 2.08 OHM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 50MA SOT23 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.6MM 12-24VDC datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/270F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.3A 370 MOHM TH datasheet.pdf
IC TXRX ROBUST RS485 ESD 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -8.7V 2W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf