TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-16S9-6116-LC
DL66R20-16S9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-16S9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-16S9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R20-16S9-6116-LC
QUANTITY
DL66R20-16S9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-16S9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-16S9-6116-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-16S9-6116-LC
DL66R20-16S9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R20-16S9-6116-LC
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
FLACHSTECKER5,8X0,8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES 47K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf