TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25P6-6117-LC
DL66R20-25P6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25P6-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-25P6-6117-LC.pdf
Availability of DL66R20-25P6-6117-LC
QUANTITY
DL66R20-25P6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25P6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25P6-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25P6-6117-LC
DL66R20-25P6-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R20-25P6-6117-LC
SWITCH MINI SPDT HINGE SILV SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 2500V datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.5K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
F3SJ-A0470P20-01TS datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf