TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25S8-6117-LC
DL66R20-25S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-25S8-6117-LC.pdf
Availability of DL66R20-25S8-6117-LC
QUANTITY
DL66R20-25S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25S8-6117-LC
DL66R20-25S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R20-25S8-6117-LC
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf