TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25S9-6116-LC
DL66R20-25S9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25S9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-25S9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R20-25S9-6116-LC
QUANTITY
DL66R20-25S9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25S9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25S9-6116-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25S9-6116-LC
DL66R20-25S9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R20-25S9-6116-LC
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.5"LX1.38"W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL VERT SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf