TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28P6-6106-LC
DL66R20-28P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-28P6-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-28P6-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-28P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28P6-6106-LC
DL66R20-28P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-28P6-6106-LC
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 25VWM TSOP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 1.05KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf