TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28P6-6106
DL66R20-28P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R20-28P6-6106.pdf
Availability of DL66R20-28P6-6106
QUANTITY
DL66R20-28P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28P6-6106
Related LinksDL66R20-, DL66R20-28P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-28P6-6106 Details Description
Related parts for DL66R20-28P6-6106
THYRISTOR 270V 150A SMA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 50' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
MODULE EVAL FOP TPS22981 datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf