TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28PN-6106-LC
DL66R20-28PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-28PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-28PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-28PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28PN-6106-LC
DL66R20-28PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-28PN-6106-LC
BOX ABS GRAY 7.48"L X 3.91"W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 950MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
OSC VCXO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" WHT JACKS datasheet.pdf