TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28SN-6106-LC
DL66R20-28SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-28SN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-28SN-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-28SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28SN-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28SN-6106-LC
DL66R20-28SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-28SN-6106-LC
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PH3N NANO 76.2X25.4X0.07MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 9C S /33 10CR 18" datasheet.pdf