TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-39P6-6117-LC
DL66R20-39P6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-39P6-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-39P6-6117-LC.pdf
Availability of DL66R20-39P6-6117-LC
QUANTITY
DL66R20-39P6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-39P6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-39P6-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-39P6-6117-LC
DL66R20-39P6-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R20-39P6-6117-LC
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPDT LV SC70-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CN0216 datasheet.pdf
RES 2.82 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 430MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V Y5U 2220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf