TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-39S7-6106-LC
DL66R20-39S7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-39S7-6106-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-39S7-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-39S7-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-39S7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-39S7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-39S7-6106-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-39S7-6106-LC
DL66R20-39S7-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-39S7-6106-LC
CONN PIN 20-14AWG M-N-LOC GOLD datasheet.pdf
IC QUAD NAND R/S LATCH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT WHITE datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
RES 2.191K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO-220 datasheet.pdf