TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-39SN-6116
DL66R20-39SN-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-39SN-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R20-39SN-6116.pdf
Availability of DL66R20-39SN-6116
QUANTITY
DL66R20-39SN-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-39SN-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R20-39SN-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-39SN-6116
Related LinksDL66R20-, DL66R20-39SN-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-39SN-6116 Details Description
Related parts for DL66R20-39SN-6116
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
WALL MOUNT CABINET 19" 7U SOHO datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROTARY SPDT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HM BACKPLANE - STD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf
INSULATION PUNCH BLANK datasheet.pdf
ADAPTER F/M SMA/BMA 18GHZ datasheet.pdf