TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-41P6-6117
DL66R20-41P6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-41P6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R20-41P6-6117.pdf
Availability of DL66R20-41P6-6117
QUANTITY
DL66R20-41P6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-41P6-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R20-41P6-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-41P6-6117
Related LinksDL66R20-, DL66R20-41P6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-41P6-6117 Details Description
Related parts for DL66R20-41P6-6117
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 600MA 1.04 OHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RING, PRESURE ADJUSTMENT datasheet.pdf
XFMR FWD EFD20-SMD 12P datasheet.pdf
A/L LOW PRO HDR 39/40P VERT 15 datasheet.pdf
SMP 1-0160304-2 datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB QSPI 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf