TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-41S6-6117
DL66R20-41S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-41S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R20-41S6-6117.pdf
Availability of DL66R20-41S6-6117
QUANTITY
DL66R20-41S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-41S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R20-41S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-41S6-6117
Related LinksDL66R20-, DL66R20-41S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-41S6-6117 Details Description
Related parts for DL66R20-41S6-6117
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 2-TO-1 SEL/MUX TRI-ST 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RAIL 480 V 20 datasheet.pdf