TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-41S7-6106-LC
DL66R20-41S7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-41S7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-41S7-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-41S7-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-41S7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-41S7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-41S7-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-41S7-6106-LC
DL66R20-41S7-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-41S7-6106-LC
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 300MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 76.2MMX5.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100 OHM 12W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf