TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-12PN-6117
DL66R22-12PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-12PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R22-12PN-6117.pdf
Availability of DL66R22-12PN-6117
QUANTITY
DL66R22-12PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-12PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R22-12PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-12PN-6117
Related LinksDL66R22-, DL66R22-12PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-12PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R22-12PN-6117
DIODE MODULE 1.6KV 25A datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-64V 1.2A datasheet.pdf