TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-12S6-6117-LC
DL66R22-12S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-12S6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R22-12S6-6117-LC.pdf
Availability of DL66R22-12S6-6117-LC
QUANTITY
DL66R22-12S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-12S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-12S6-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-12S6-6117-LC
DL66R22-12S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R22-12S6-6117-LC
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TXRX 3ST DUAL 20SO datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A FLEXIBL ROD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS PIN datasheet.pdf