TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-12S6-6117
DL66R22-12S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-12S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R22-12S6-6117.pdf
Availability of DL66R22-12S6-6117
QUANTITY
DL66R22-12S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-12S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R22-12S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-12S6-6117
Related LinksDL66R22-, DL66R22-12S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-12S6-6117 Details Description
Related parts for DL66R22-12S6-6117
BRACKET BOARD L STEEL 2 5/8"L datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf