TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-19PY-6106-LC
DL66R22-19PY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-19PY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
DL66R22-19PY-6106-LC.pdf
Availability of DL66R22-19PY-6106-LC
QUANTITY
DL66R22-19PY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-19PY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-19PY-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-19PY-6106-LC
DL66R22-19PY-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R22-19PY-6106-LC
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
IC USB ASYNC SRL UART 28-DIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW ALF2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
STEEL HOLE PLG,NICKEL PLTD 5/16" datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED SP RED 6A datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf