TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-19S6-6117
DL66R22-19S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-19S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R22-19S6-6117.pdf
Availability of DL66R22-19S6-6117
QUANTITY
DL66R22-19S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-19S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R22-19S6-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-19S6-6117
Related LinksDL66R22-, DL66R22-19S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-19S6-6117 Details Description
Related parts for DL66R22-19S6-6117
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 40V SCREW datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/02/180 1.5 BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-24V 48W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOARD ACCY MP3 CLICK MIKROBUS datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 2700K 80CRI datasheet.pdf