TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-32S9-6116-LC
DL66R22-32S9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-32S9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
DL66R22-32S9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R22-32S9-6116-LC
QUANTITY
DL66R22-32S9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-32S9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-32S9-6116-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (26)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-32S9-6116-LC
DL66R22-32S9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R22-32S9-6116-LC
JUMPER-H1500TR/A3048G/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PANEL MNT EARS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 80A PLUS264 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A ISOPLUS220 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 156MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" 2DIGIT GREEN CC SMD datasheet.pdf