TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55PN-6117
DL66R22-55PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R22-55PN-6117.pdf
Availability of DL66R22-55PN-6117
QUANTITY
DL66R22-55PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55PN-6117
Related LinksDL66R22-, DL66R22-55PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-55PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R22-55PN-6117
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER MICROSHUNT 12POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
2572 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FEMALE, RA 10M datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 750MA 1812 datasheet.pdf
POT 75 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
GASKET FOR SOCKET HSG datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V NP0 1206 datasheet.pdf