TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55SN-6106
DL66R22-55SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R22-55SN-6106.pdf
Availability of DL66R22-55SN-6106
QUANTITY
DL66R22-55SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55SN-6106
Related LinksDL66R22-, DL66R22-55SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-55SN-6106 Details Description
Related parts for DL66R22-55SN-6106
HEAT SHRINK WHT 3/8" X 25' datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 72 CKT 17MM datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 40POS PLUG W/BOSSES datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A POWERMITE datasheet.pdf