TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R24-19PN-6117-LC
DL66R24-19PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R24-19PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
DL66R24-19PN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R24-19PN-6117-LC
QUANTITY
DL66R24-19PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R24-19PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R24-19PN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R24-19PN-6117-LC
DL66R24-19PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R24-19PN-6117-LC
JUMPER-H1501TR/A2015L/H1501TR 8" datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 325BGA datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 26POS 30AU datasheet.pdf