TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G12-03PN-6106
DL68G12-03PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G12-03PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL68G12-03PN-6106.pdf
Availability of DL68G12-03PN-6106
QUANTITY
DL68G12-03PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G12-03PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G12-03PN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G12-03PN-6106
Related LinksDL68G12-, DL68G12-03PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G12-03PN-6106 Details Description
Related parts for DL68G12-03PN-6106
FIXED IND 150UH 1A 300 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 61MM datasheet.pdf
BOARD DEMO/USB BOX/I2S AUD BRD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25A PCB datasheet.pdf