TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G20-25PN-6106
DL68G20-25PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G20-25PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL68G20-25PN-6106.pdf
Availability of DL68G20-25PN-6106
QUANTITY
DL68G20-25PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G20-25PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G20-25PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G20-25PN-6106
Related LinksDL68G20-, DL68G20-25PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G20-25PN-6106 Details Description
Related parts for DL68G20-25PN-6106
POT 25K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
EXTERNAL PS IP SRL-ETHERNET EU datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
FUSE STRIP 60T WITH HOUSING 50A datasheet.pdf