TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-12S6-6106-LC
DL68G22-12S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-12S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL68G22-12S6-6106-LC.pdf
Availability of DL68G22-12S6-6106-LC
QUANTITY
DL68G22-12S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-12S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL68G22-12S6-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-12S6-6106-LC
DL68G22-12S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL68G22-12S6-6106-LC
DIODE SCHOTTKY 40V 520MA SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
COLLET FFA.2S. - 7.7MM DIA datasheet.pdf
CONN RCPT R/A M 2POS .305M 16AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 27BIT 48LQFP datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEGS TIN GLOWWIR datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf