TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-19S7-6106
DL68G22-19S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-19S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL68G22-19S7-6106.pdf
Availability of DL68G22-19S7-6106
QUANTITY
DL68G22-19S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-19S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-19S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-19S7-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-19S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-19S7-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-19S7-6106
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR VERT SMT 2.54SNLF datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 48TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 57K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf