TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-32S6-6106
DL68G22-32S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-32S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL68G22-32S6-6106.pdf
Availability of DL68G22-32S6-6106
QUANTITY
DL68G22-32S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-32S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-32S6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-32S6-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-32S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-32S6-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-32S6-6106
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 15POS datasheet.pdf
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf