TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-55PN-6106
DL68G22-55PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-55PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL68G22-55PN-6106.pdf
Availability of DL68G22-55PN-6106
QUANTITY
DL68G22-55PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-55PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-55PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-55PN-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-55PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-55PN-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-55PN-6106
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 12DSBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 80MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf