ITT Cannon, LLC DLM1-156RW6B
DLM1-156RW6B picture photo
Mfg. Part Number
DLM1-156RW6B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN 156POS ZIF PCB RCPT
Datasheet Download
DLM1-156RW6B.pdf
Availability of DLM1-156RW6B
QUANTITY
DLM1-156RW6B Order Process
Ship out your order
Specifications of DLM1-156RW6B
Internal Part NumberEIS-DLM1-156RW6B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesDLM
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Hermaphroditic Contacts
Connector Style-
Number of Positions156
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows6
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesActuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLM1-156RW6B
Related LinksDLM1-1, DLM1-156RW6B Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DLM1-156RW6B Details Description
Related parts for DLM1-156RW6B
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V P2H 1206 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZPS 2 5/1AN/QV/16 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf