Essentra Components (formerly Richco, Inc.) DLSP-3-14M-01
DLSP-3-14M-01 picture photo
Mfg. Part Number
DLSP-3-14M-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 14MM
Datasheet Download
DLSP-3-14M-01.pdf
Availability of DLSP-3-14M-01
QUANTITY
DLSP-3-14M-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of DLSP-3-14M-01
Internal Part NumberEIS-DLSP-3-14M-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesDLSP-3
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.551" (14.00mm)
Length - Overall0.965" (24.51mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
Mounting Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLSP-3-14M-01
DLSP-3-14M-01 Details Description
Related parts for DLSP-3-14M-01
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM 380-400MHZ PMT WHT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf