Bel Fuse Inc. DM1601-7R
DM1601-7R picture photo
Mfg. Part Number
DM1601-7R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 24V 2A
Datasheet Download
DM1601-7R.pdf
Availability of DM1601-7R
QUANTITY
DM1601-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of DM1601-7R
Internal Part NumberEIS-DM1601-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher M
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input44 ~ 220 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency83%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.84" L x 4.38" W x 1.52" H (173.7mm x 111.2mm x 38.7mm)
Power (Watts) - Max48W
ApprovalsCE, cULus, EN, IEC, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM1601-7R
Related LinksDM16, DM1601-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DM1601-7R Details Description
Related parts for DM1601-7R
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 480VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 149.4NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 30P 50MM datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE DEVICENET 5POS datasheet.pdf