Murata Electronics North America DM1810-916MN
DM1810-916MN picture photo
Mfg. Part Number
DM1810-916MN
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
DM1810 916.5 MHZ MESH MODULE FIE
Datasheet Download
DM1810-916MN.pdf
Availability of DM1810-916MN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DM1810-916MN Order Process
Ship out your order
Specifications of DM1810-916MN
Internal Part NumberEIS-DM1810-916MN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesDM1810
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationOOK
Frequency916MHz
Data Rate4.8kbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-100dBm
Serial Interfaces-
Antenna TypeIntegrated, Helical
Memory Size-
Voltage - Supply2.6 V ~ 10 V
Current - Receiving5.5mA
Current - Transmitting15.8mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM1810-916MN
Related LinksDM1810, DM1810-916MN Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DM1810-916MN Details Description
Related parts for DM1810-916MN
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CBL 1COND 12AWG 600V TAN 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
MULTIPACPRO 2U HANDLES 2PCS datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf
M5 2 POS M-M STRT 2MTR datasheet.pdf