| Internal Part Number | EIS-DM2200-916VM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | DM(18,22)00 Series 06/Nov/2009 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | DM2200 | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD < 1GHz | |
| Protocol | - | |
| Modulation | OOK | |
| Frequency | 916MHz | |
| Data Rate | 9.6Kbps | |
| Power - Output | 10dBm | |
| Sensitivity | -100dBm | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Integrated, Whip | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.9 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 6mA | |
| Current - Transmitting | 36mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |