Microchip Technology DM330016
DM330016 picture photo
Mfg. Part Number
DM330016
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
BOARD AUDIO DEV DSPIC33E
Datasheet Download
DM330016.pdf
Availability of DM330016
QUANTITY
DM330016 Order Process
Ship out your order
Specifications of DM330016
Internal Part NumberEIS-DM330016
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules70 MIPS dsPIC33EP and PIC24EP Family Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
SeriesdsPIC™ 33E
Main PurposeAudio, Audio Processing
EmbeddedYes, MCU, 16-Bit
Utilized IC / PartdsPIC33EP512
Primary Attributes24-Bit Wolfson Audio Codec, 2" LCD Display, Onboard Microphone
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard, Power Supply
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM330016
Related LinksDM33, DM330016 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DM330016 Details Description
Related parts for DM330016
THERMISTOR 4.7K OHM NTC SMT 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 1212-8 datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 40POS datasheet.pdf
SLEEVING POLYESTER BLK 25' datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf