| Internal Part Number | EIS-DM355SCZCEA216 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Clock Rate | 216MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (8 kB) | |
| On-Chip RAM | 56kB | |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V | |
| Voltage - Core | 1.30V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |