Cornell Dubilier Electronics DME2S39K-F
DME2S39K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME2S39K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
DME2S39K-F.pdf
Availability of DME2S39K-F
QUANTITY
DME2S39K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME2S39K-F
Internal Part NumberEIS-DME2S39K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME2S39K-F
Related LinksDME2S, DME2S39K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME2S39K-F Details Description
Related parts for DME2S39K-F
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR PUSH datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT NPN M12 METL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 6DFN datasheet.pdf
1MM DDR2 /FRKLC CONN .38AULF datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF RADIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 3.15"W datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf