Cornell Dubilier Electronics DME4S12K-F
DME4S12K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME4S12K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DME4S12K-F.pdf
Availability of DME4S12K-F
QUANTITY
DME4S12K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME4S12K-F
Internal Part NumberEIS-DME4S12K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME4S12K-F
Related LinksDME4S, DME4S12K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME4S12K-F Details Description
Related parts for DME4S12K-F
IC REG LDO 12V 1A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 460MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL SPDT SW SKY13351-378 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 48TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf