Cornell Dubilier Electronics DME4S39K-F
DME4S39K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME4S39K-F
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DME4S39K-F.pdf
Availability of DME4S39K-F
QUANTITY
DME4S39K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME4S39K-F
Internal Part NumberEIS-DME4S39K-F
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.193" W (12.50mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME4S39K-F
Related LinksDME4S, DME4S39K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME4S39K-F Details Description
Related parts for DME4S39K-F
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 6UTLGA datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201AE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO15 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.32A 119 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf