Cornell Dubilier Electronics DME4S47K-F
DME4S47K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME4S47K-F
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DME4S47K-F.pdf
Availability of DME4S47K-F
QUANTITY
DME4S47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME4S47K-F
Internal Part NumberEIS-DME4S47K-F
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME4S47K-F
Related LinksDME4S, DME4S47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME4S47K-F Details Description
Related parts for DME4S47K-F
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3A 250VAC 65VDC 3AB datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .013-.020 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf