Cornell Dubilier Electronics DME6S12K-F
DME6S12K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S12K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S12K-F.pdf
Availability of DME6S12K-F
QUANTITY
DME6S12K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S12K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S12K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S12K-F
Related LinksDME6S, DME6S12K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S12K-F Details Description
Related parts for DME6S12K-F
CONN SPRING CONT 16 POS .197 SMD datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SCREW FOR SRT2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf