Cornell Dubilier Electronics DME6S15K-F
DME6S15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S15K-F
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S15K-F.pdf
Availability of DME6S15K-F
QUANTITY
DME6S15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S15K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S15K-F
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S15K-F
Related LinksDME6S, DME6S15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S15K-F Details Description
Related parts for DME6S15K-F
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62360-655 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LMZF 5/6/135 3.5OR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf