Cornell Dubilier Electronics DME6S82K-F
DME6S82K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S82K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S82K-F.pdf
Availability of DME6S82K-F
QUANTITY
DME6S82K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S82K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S82K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S82K-F
Related LinksDME6S, DME6S82K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S82K-F Details Description
Related parts for DME6S82K-F
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
KIT DES BALLAST 4LEVEL DIM FLUOR datasheet.pdf
Crystal 6.5536MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
AMMETER 1.999A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf