Cornell Dubilier Electronics DME6S82K-F
DME6S82K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S82K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S82K-F.pdf
Availability of DME6S82K-F
QUANTITY
DME6S82K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S82K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S82K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S82K-F
Related LinksDME6S, DME6S82K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S82K-F Details Description
Related parts for DME6S82K-F
CONN HEADER RTANG 9POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
CAP MICA 3300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 15QFN datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG ELBOW 2.5X2.5" datasheet.pdf
RES 3.60 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 6MM datasheet.pdf